INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Władysław Stypułkowski  

 
 
1929-05-16 - 1981-11-25
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stypułkowski Andrzej Władysław, pseud.: Zbyszek, Mściciel (1929–1981), harcerz, żołnierz Armii Krajowej, inżynier, publicysta, wydawca, działacz społeczny.

Ur. 16 V w Warszawie, był synem Zbigniewa (zob.) i Aleksandry z Rabskich (zob. Stypułkowska Aleksandra).

S. uczył się od r. 1935 w Szkole Powszechnej Anders-Puchaczewskiej przy ul. Nowy Świat; należał tam do Drużyny Zuchów im. Zawiszy Czarnego. W czasie okupacji niemieckiej, od jesieni 1940, uczęszczał do szkoły w Konstancinie-Jeziornej. Od jesieni 1941 ponownie mieszkał z rodziną w Warszawie; uczęszczał wtedy na tajne komplety gimnazjalne przy ul. Marszałkowskiej. W lutym 1943 (wg innej relacji jesienią 1943) wstąpił do Bojowych Szkół Szarych Szeregów. Uczestniczył w akcjach tzw. małego sabotażu, m.in. w akcji «Oktober», a także w służbie wywiadowczej w ramach WISS (Wywiad i Informacja Szarych Szeregów; spisywał niemiecki wojskowy ruch samochodowy na wylotowych arteriach Warszawy). Dn. 17 XI t.r. został aresztowany przez Gestapo wraz ze wszystkimi domownikami w mieszkaniu rodzinnym przy ul. Krakowskie Przedmieście 30 (Niemcy poszukiwali wówczas ojca S-ego) i w charakterze zakładnika osadzony na Pawiaku; zwolniono go dzięki zabiegom ojca w styczniu 1944. Przez pewien czas ukrywał się poza Warszawą. Od 1 V do 1 VII t.r. odbył w Warszawie konspiracyjny kurs łączności. Podczas powstania warszawskiego t.r. był najpierw w drużynie łączności plutonu ochrony dowództwa Warszawa Południe (do 4 VIII), następnie w plutonie żandarmerii dowództwa Warszawa Mokotów (do 9 VIII); brał udział w zabezpieczeniu mieszkań po Niemcach i aresztowaniu osób podejrzewanych o szpiegostwo. Od 9 VIII do 25 IX był w komp. łączności «K4» Zgrupowania Pułku «Baszta» na Mokotowie; obsługiwał aparaty telefoniczne i radiostacje przy oddziałach. W dn. 26–27 VIII, wraz z resztką żołnierzy ze Zgrupowania ppłk./płk. Jana Mazurkiewicza «Radosława», ewakuował się kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Dn. 28 IX został awansowany na starszego strzelca. Po kapitulacji Warszawy, wychodząc z ludnością cywilną, uniknął niewoli i udał się w okolice Sochaczewa. Od stycznia 1945 przebywał w Podkowie Leśnej, gdzie od kwietnia do października t.r. działał w konspiracji, prawdopodobnie harcerskiej. Tam też skończył czwartą klasę gimnazjalną.

Dn. 30 XI 1945, wraz z ojcem, S. potajemnie w transporcie UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration) opuścił Polskę. Przez okupowane przez aliantów Niemcy i Austrię dotarł do Włoch, gdzie w lutym 1946 został przyjęty do Polskich Sił Zbrojnych jako kanonier z przydziałem do 4. p. artylerii lekkiej 5. Kresowej DP. W marcu został odkomenderowany do Junackiej Szkoły Kadetów w Barharze (Barbarze) w Palestynie, gdzie w najstarszej 5. komp. zdał maturę. W r. 1947 przybył do Wielkiej Brytanii i rozpoczął studia techniczne w South – West Essex Technical College and School of Arts w Londynie; ukończył je w r. 1951. Od t.r. do r. 1953 studiował na Battersea Politechnic w Londynie, po czym podjął pracę zarobkową: przez rok był zatrudniony w firmie «Beards and Fisher Electronics», a od r. 1955 w firmie «Decca Records». Jednocześnie, w l. 1953–8, był redaktorem w Free Europa Press. W r. 1954 podjął studia humanistyczne w School of Slavonic and East European Studies University of London, które ukończył w r. 1964. Działał w Zrzeszeniu Studentów i Absolwentów Polskich w Wielkiej Brytanii jako przewodniczący Sekcji Radiowej, członek i skarbnik (1950–1) Zarządu Głównego oraz jego wiceprezes ds. międzynarodowych (1960–2). Od sierpnia 1960 był kierownikiem Komitetu Pomocy Studentom i Absolwentom z Kraju; pomagał m.in. w organizowaniu pomocy azylantom, którzy zeszli z m/s «Batory». Stał się wówczas obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa. W r. 1953 zainicjował i następnie do r. 1959 prowadził konkurs wiedzy o Polsce dla młodzieży pt. „Do dwudziestu razy sztuka” („Twenty Questions”), nagrywany w Londynie w sali teatralnej Ogniska Polskiego dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

W r. 1959 zorganizował S. w Londynie wydawnictwo «Polonia Book Found Ltd.», podlegające Komitetowi Wolnej Europy w Ameryce, i był jego dyrektorem aż do śmierci. Wydawnictwo publikowało pozycje z zakresu historii, nauk politycznych i literatury współczesnej, które nie mogły ukazywać się wówczas w Polsce ze względu na cenzurę. Wydał m.in.: „Nie ma chleba bez wolności” Lucjana K. Perzanowskiego (1971), „Wandę Wasilewską” Adama Ciołkosza (1977), „Mój wiek” Aleksandra Wata (1977), „Na probostwie w Wyszkowie” Stefana Żeromskiego (1979), „Dziennik 1954” Leopolda Tyrmanda (1980), „Miazgę” Jerzego Andrzejewskiego (1981) oraz książki analizujące sytuację międzynarodową w Europie Środkowo-Wschodniej, m.in. „Polskę i nową Europę” Aleksandra Bregmana (1963), „Zjednoczoną Europę” Piotra Wandycza (1965), „Europę bez podziału” Zbigniewa Brzezińskiego (1966), „Zimną wojnę” pod redakcją Leopolda Łabędzia (1968), „Między Brukselą a Moskwą” Jana Kroka-Paszkowskiego (1975) oraz tom „Szkiców politycznych. Dzieł” Josepha Conrada (1975; zawarł tam teksty pominięte w ocenzurowanym tomie 27. edycji krajowej „Dzieł”). Wydawano również utwory autorów rosyjskich m.in. Roja A. Miedwiediewa, Władimira Bukowskiego, Nadieżdy Mandelsztam, Aleksandra Niekricza, Andrieja Siniawskiego i Andrieja Amalryka. Wszystkie książki «przerzucał» S. różnymi szlakami do Polski, gdzie po r. 1976 były przedrukowywane w «drugim obiegu». W l. sześćdziesiątych uzyskał fundusze na wydawanie „Zeszytów Informacyjno-Politycznych” mających na celu dostarczenie źródłowych tekstów o sytuacji w kraju. Wydano jednak tylko dwa zeszyty (1962, 1964) z przedmową Ciołkosza.

W l. 1963–71 wydawał S. w swej oficynie kwartalnik historyczny „Polemiki” – pismo reagujące na «tendencyjność i schematyzm historiografii krajowej» (R. Habielski) i wszedł obok Pawła Zaremby, Bregmana i Ciołkosza do jego komitetu redakcyjnego. Był też współredaktorem dwóch specjalnych numerów pisma sowietologicznego „Survey” – w r. 1970 i 1975 (wydawanego od poł. l. pięćdziesiątych w Londynie przez Łabędzia) oraz współautorem podręcznika organizowania wolnych związków zawodowych. Publikował artykuły w polskiej prasie emigracyjnej m.in. „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza”, „Tygodniu Polskim” i „Orle Białym”. Jako członek Komisji Ruchu Europejskiego dla Spraw Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczył w międzynarodowej konferencji w Brukseli (10–11 I 1964), poświęconej promocji kontaktów między Europą Wschodnią i Zachodnią. W r. 1964 założył kolejne wydawnictwo «Overseas Publications Interchange Ltd.»; specjalizowało się ono w książkach w języku rosyjskim. Również te pozycje trafiały różnymi drogami do ZSRR i przyczyniły się do powstania tzw. samizdatów. Wraz z P. Raddewayem był współorganizatorem brytyjskiego koła do walki z nadużyciami psychiatrii sowieckiej – Working Group on the Internment of the Centres in the Mental Hospitals (grupa ta wyłoniła się z organizacji Amnesty International). W dn. 19–21 V 1966 uczestniczył w I Światowym Zjeździe Polski Walczącej w Londynie; był sekretarzem jego Komisji Spraw Krajowych. W l. 1966–70 był prezesem Koła Rodzicielskiego Polskiej Sobotniej Szkoły Nauk Macierzystych im. Mikołaja Reja w dzielnicy Chiswick w zachodnim Londynie. Po powstaniu w Polsce Komitetu Obrony Robotników w r. 1976, poprzez wydawnictwo «Polonia Book Found Ltd.», popularyzował wydawnictwa opozycji demokratycznej, m.in. Niekricza „Otrešis’ot straha” (1979), Wiktora Woroszylskiego „Powrót do kraju” (1979), „Gdańsk 1980 oczyma świadków” (1980). Każdego roku wystawiał z sukcesem książki obu swoich oficyn na międzynarodowych targach książek we Frankfurcie nad Menem.

S. był współzałożycielem powstałego 1 II 1980 w Londynie Studium Spraw Polskich (SSP) w Wielkiej Brytanii (Information Centre for Polish Affairs UK); odmówił wejścia do jego zarządu, ale ściśle z nim współpracując, umożliwił przedstawicielom SSP wyjazd na Konferencję Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Madrycie pod koniec listopada 1980 oraz zaprezentowanie tam w tłumaczeniu angielskim „Raportu Polskiego Komitetu Helsińskiego”. Był też członkiem koła pułkowego «Baszta». W r. 1981 po raz kolejny pojechał do Frankfurtu; zawarł tam umowę z krajowym niezależnym wydawnictwem «NOWA» Mirosława Chojeckiego, zezwalającą na przedruk wszystkich książek «Polonia Book Found Ltd.». S. zmarł 25 XI 1981 w Londynie, został pochowany na cmentarzu Gunnersbury.

S. ożenił się w r. 1954 z Irmą Janiną z Andrychowskich (ur. 1929), przybyłą w r. 1942 do Palestyny z armią gen. Władysława Andersa, harcerką, architektem, pracownikiem m.in. Rady Miejskiej Londynu i amerykańskiego Institute of American Architects Research Corporation; po śmierci męża przez dwa lata prowadziła ona samodzielnie «Polonia Book Found Ltd.», a następnie do r. 1992 była jej dyrektorem. Była także skarbnikiem SSP, członkiem m.in. Zarządu Studium Spraw Polskich, Rady Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK), Inst. i Muz. im. gen. Sikorskiego, Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, Związku Młodszych Ochotniczek i Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. S. miał dwie córki: Hannę (ur. 1956), zamężną Goutierre, adwokata, w r. 1995 współzałożycielkę, a od r. 2003 prezesa Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Paryżu, oraz Martę (ur. 1967), zamężną Mauberg, konsultantkę i doradcę w sprawach polityki Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w Brukseli, doradcę w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej w Warszawie i kierownika Delegacji Komisji Europejskiej w Polsce, następnie dyrektora polskiej firmy dekoratorskiej «Dom i Domek» w Warszawie.

Pamięć S-ego uczczono tablicą pamiątkową w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie.

 

Kościół św. Andrzeja Boboli. Panteon Narodowy – pomniki, witraże, tablice, Red. R. Juszczak, Londyn 2004; – Encyklopedia polskiej emigracji i Polonii, Tor. 2005 IV 118; Polska emigracja polityczna. Informator Departamentu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Warszawa, sierpień–wrzesień 1962, W. 2004; – Ajewski E., Mokotów walczy 1944, W. 1990 s. 256 (fot.), s. 355; Bromke A., Andrzej Stypułkowski (1929–1981), „Związkowiec” 1981 nr z 29 XII; Danielewicz-Zielińska M., Szkice o literaturze emigracyjnej, Paryż 1978; Głuchowski K., W polskim Londynie 1947–1970, Londyn 1999; Habielski R., Polski Londyn, Wr. 2000; tenże, Życie społeczne i kulturalne emigracji, W. 1999; Heller M., Pamięci Andrzeja, „Kultura” (Paryż) 1982 nr styczeń/luty; Judycki Z. A., Polacy w świecie, „Kwart. Biogr. Polonii” 1994 z. 5; Majewska W., Z Lwowskiej Fali do Radia Wolna Europa, Bytom 2006; Mobilizacja uchodźstwa do walki politycznej 1945–1990, Red. L. Kliszewicz, Londyn 1995; Nowak-Jeziorański J., Placówka Andrzeja Stypułkowskiego, „Rzeczpospolita” 2001 nr 281; tenże, Zapomniany działacz, „Tydzień Pol.” 2000 nr z 5 XI; Szwagrzak B., Polskie emigracyjne organizacje młodzieżowe w Wielkiej Brytanii jako czynnik w formowaniu postawy społeczno-obywatelskiej 1950–2005, Londyn 2007; – Ciołkoszowa L., Spojrzenie wstecz, Paryż 1995; Fibich S., „Rondo” i „Andrzej” (mszp. w posiadaniu rodziny); Krok-Paszkowski J., Wspomnienia o przyjacielu, „Tydzień Pol.” 2001 nr z 24 XI s. 11 (fot.); Makowiecki Z., Słowo o Andrzeju Stypułkowskim 1929–1981, tamże 2007 nr z 15 IV; Nowak-Jeziorański J., Listy 1952–1998. […] Jerzy Giedroyc, Oprac. D. Platt, Wr. 2001; Radomyski J., Andrzej Stypułkowski (16 V 1929 – 25 XI 1981), (mszp. w posiadaniu rodziny); Stypułkowska A., Andrzej Stypułkowski, (Londyn 1981, mszp. w posiadaniu rodziny); Stypułkowski Z., Zaproszenie do Moskwy, Londyn 1991 poza indeksem s. 18, 90, 176, 178, 182–3, 185–6, 208, 327 (fot.); Szwejczewski T., Wspomnienia, czerwiec 1939–1945 (mszp. w posiadaniu rodziny); – Nekrologi i wspomnienia pośmiertne z r. 1981: „Dzien. Pol. i Dzien. Żołnierza” nr z 1 XII (E. Smolar), nr z 3 XII (Z. Racięski), nr z 4 XII (A. Polniaszek), „Times” nr z 4 XII, „Tydzień Pol.” nr 48, nr z 5 XII (Łabędź), nr z 19 XII; – Studium Polski Podziemnej w Londynie: sygn. KW1/8267 (teczka weryfikacji służby S-ego w AK); – Informacje żony, Irmy Stypułkowskiej z Londynu.

Andrzej Suchcitz

 
 

Powiązane artykuły

 

Polskie Państwo Podziemne 1939-1945

Polska była pierwszym państwem, które powiedziało "Nie!" żądaniom ustępstw terytorialnych ze strony nazistowskiej Rzeszy Niemieckiej. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie przeciwstawiło......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Kądziołka

1926-09-17 - 1983-12-30
operator kamery
 

Jan Piłsudski

1876-01-15 - 1950-12-21
wicemarszałek Sejmu
 
 

Emir Jerzy Buczacki

1935-09-01 - 1990-05-16
aktor filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adam Szymon Pragier

1886-12-12 - 1976-07-24
ekonomista
 

Marceli Jan Sowilski

1880-05-27 - 1944-02-09
śpiewak operowy
 

Stanisław Wincenty Maziarski

1873-04-27 - 1956-07-07
histolog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.